Filozofia firmy Hobie jest prosta: kajakarstwo powinno być łatwo dostępne, powinno dawać satysfakcję i przyjemność. Wszystkie te trzy rzeczy są zależne od tego w jaki sposób będziemy się poruszać po wodzie. Dla wielu kajakarzy konieczność wiosłowania przez parę godzin zabija całą frajdę. Dodatkowo, plusk wywołany uderzaniem wioseł może odstraszać ryby i ptaki i przeszkadzać podczas relaksu na wodzie. Dlaczego napędzać kajak z mozołem przy użyciu rąk, gdy łatwiej i szybciej byłoby przy użyciu nóg? Zespół Hobie znalazł rozwiązanie: zostaw wiosła i zacznij pedałować.

 
System MirageDrive® firmy Hobie łączy prostotę chodzenia z radością dawaną przez kajakarstwo. Geniusz systemu podwójnych nożyc pochodzi z przyrody – narodził się podczas obserwacji pingwinów, których wydajne uderzenia płetw są idealnym rozwiązaniem do napędzenia kajaka. Projekt Hobie polega na połączeniu pedałów zamontowanych w kokpicie z parą mocnych płetw zbudowanych z elastycznego i wytrzymałego materiału. Podczas pedałowania płetwy odginają się przybierając kształt łopaty śruby okrętowej napędzając kajak gdy tną wodę w tą i z powrotem.
 
Niezależnie czy urządzasz sobie wyścig z przyjaciółmi, czy chcesz spędzić cały dzień na poznawaniu linii brzegowej akwenu – MirageDrive zapewnia niezwykłą wydajność przez cały dzień.
 
Ewolucja trwa - wynikiem tej ewolucji są cztery wersje napędu Mirage Drive, dostępne w danych kajakach Hobie.
 

Głównym napędem kajaków Hobie serii Premium jest Hobie Mirage Drive 180

 
Wprowadzenie opatentowanego napędu Hobie MirageDrive 180 V2 jako system napędowy, który jest częścią wszystkich modeli Premium oraz modelu Compass Camo. MirageDrive 180 daje pełną moc poruszania kajakiem w obu kierunkach i oferuje niespotykaną zwrotność. Użytkownik może przez pociągniecie za jeden z dwóch uchwytów zmienić pozycje płetw o 180 stopni i niemal natychmiast zmienić kierunek płynięcia jednostki. Ramiona pedałów ARC są owalne i umożliwiają proste ustawienia odległości pomiędzy siedziskiem a napędem a nowe płetwy Kick-UP odchylą się do tyłu, jeżeli nieoczekiwanie dojdzie do kontaktu z dnem lub przeszkoda.
 
 
Poruszanie się w obu kierunkach oznacza lepszą kontrolę i nie ograniczone możliwości nie odbiegające od użytkowania silników elektrycznych. Nie ważne czy płyniesz do przodu czy do tyłu, ruch stóp jest zawsze naturalny, niczym steper- zawsze do przodu a ekonomia tego systemu nie ma sobie równych. Wybierz pierwszy i jedyny system napędzania wykonany dzięki biotechnologii - bezszelestnych płetw zapożyczonych z natury.
 
Najważniejsze cechy:
 • Teraz możesz bezpiecznie wpływać pomiędzy przeszkody,
 • bezpiecznie odpływać od innych łodzi lub pomostów,
 • bezpieczniej łowić bliżej przeszkód, sieci rybackich lub konarów,
 • możesz utrzymywać kajak w bez ruchu na akwenach z nurtem, dziobem w dowolnym kierunku rzeki... 
 • Płetwy Kick-UP wybacza, gdy nie zauważysz przeszkody pod kajakiem.

 

Napęd Mirage Drive 180 to Pletwy ST lub Turbo, Płetwy Kick-Up, ramiona pedałów ARC oraz bieg wsteczny.

 

 

 

 

 

W tym sezonie na wyposażeniu nastepujących kajaków:

 

 

Uproszczona wersja wyżej wymienionego napędu to Hobie Mirage Drive GT

 

To zmodyfikowana wersja napędu Mirage Drive Classic, który oferuje płynną i bezszelestną prace do przodu lecz został doposażony w łożyska teflonowe oraz przeprojektowane płetwy wraz z nowym systemem Kick-Up. Nie posiada on biegu wstecznego lecz jeżeli zajdzie taka potrzeba można zawsze obrócić napęd 180° i płynąc do tyłu. Brak biegu wstecznego to niższa cena kajaka.

 
Najważniejsze cechy:
 • Gdy płetwy będą skierowane ku dołowi, uderzenie w przeszkodę nie zatrzyma już kajaka ani nie wygnie płetwy - system Kick-Up zabezpieczy napęd.
 • Jeżeli stopy są obok siebie, napęd skierowany jest w dół, gdy są oddalone od siebie, płetwy są zlicowane z dnem,
 • Płetwy kick-Up wracają samoczynnie do pozycji wyjściowej.,
 • możesz utrzymywać kajak w bez ruchu na akwenach z nurtem, dziobem w dowolnym kierunku rzeki... 

 

Napęd Mirage Drive GT to płetwy ST z systemem Kick-Up, kwadratowe ramiona pedałów ze 7 stopniowa regulacja odległością pedałów względem siedziska.

 

 

  

 

 

W tym sezonie na wyposażeniu nastepujących kajaków:

 

 

 

Rewolucyjny napędem Hobie Mirage Drive 360 w kajakach serii Pro Angler to niespotykane dotuchczas możliwości.

 

Absolutną nowością na sezon 2020 był nowy napęd Mirage Drive 360. Od nowa zaprojektowany system nie jest kompatybilny z innymi kajakami Hobie, gdyż jego konstrukcja posiada nowe elementy i ogromne możliwości.  W napędzie Mirage Drive 180 płetwy mogą być obrócone o 180 st, każdą osobno, umożliwiając pływanie do przodu i do tyłu. W napędzie 360 płetwy zostały umieszczone w obrotowym gnieździe, które przy pomocy dodatkowej rączki umieszczonej na lewym chwycie steru obraca nim w dowolnym kierunku. Teraz można pływać nie tylko do przodu ale również w bok, pod skosem a w połączeniu z obsługa steru wykonywać ruchy kajakiem, które na pierwszy rzut oka są wbrew prawom fizyki. Napęd dzięki obrotowej konsoli pod kajakiem może być obracany również wtedy, gdy płetwy są zlicowane z dnem. To niesamowite. Napęd Mirage Drive 360 jest cześcią wyposażenia kajaka Pro Angler 12 360 oraz Pro Angler 14 360.

 

Najważniejsze cechy:

 

 • pełna kontrola nad kajakiem.
 • pływanie w każdym kierunku, nawet w bok, pod skosem czy do tyłu.
 • minimalne zanurzenie dzięki ustawieniu płetw pod pokładem
 • pływanie nawet przy niskim stanie wody przez krótkie ruchy stopami.
 • możliwość stania w nurcie rzeki, nawet bokiem.
 • zawracanie w miejscu, podpływanie bokiem do pomostu i wiele innych możliwości.
 • płetwy Kick-Up odchylą się do tyłu, jeżeli płetwy skierowane w dół uderzą w przeszkodę.

 

Napęd Mirage Drive 360 to płetwy ST Turbo, obrotowe gniazdo płetw w 360°, skierowane ku siedzisku, nowe owalne ramiona pedałów z wielostopniową regulacją odległości pedałów względem siedziska.

 

 • alt=

 

 

 

 

W tym sezonie na wyposażeniu nastepujących kajaków:

Wędkarskie - Seria Pro Angler

 

 

 

Pomijając rożne wersje napędu Mirage Drive, każdy z nich to:

 
• Rewolucyjny system napędowy

• Kajakarstwo uprawiane bez użycia rąk
• Mechanizm pozwalający dopasować sprzęt do kajakarzy o różnym wzroście
• Trwała konstrukcja z wykorzystaniem plastików formowanych wtryskowo i mocowań ze stali nierdzewnej 
• Mechanizm samoczyszczenia (zapobiega zużyciu powstałemu poprzez przedostawanie się piasku i innych cząstek do mechanizmów)
• Łatwy demontaż do transportu i podczas przechowywania
• Mechanizm pozwalający pływanie po mieliznach lub wpływanie na plażę

 

 

 

Prezentacja napędu Hobie Mirage Drive 180

 

 

 Opis napędu Mirage Drive 180

 

 

 Prezentacja napędu Hobie Mirage Drive 360

 

 

 Napęd Hobie Mirage Drive 360 na wodzie

 

 

 

Informacje na przykładzie napędu MD 180